Informacja o końcu działalności platformy Shopee Polska może zaskakiwać, bo 9 stycznia 2023 r. Na łamach portalu Newseria Biznes pojawił się tekst, z którego wynikało, że Shopee “chce przyciągnąć klientów dzięki grywalizacji”. Shopee zadebiutowało w Polsce we wrześniu 2021 roku. Platforma od początku postawiła na intensywne działania marketingowe. Do reklam zatrudniała znane w naszym kraju gwiazdy, jak np. To jednak nie wystarczyło.
W efekcie koncern zanotował 165,4 mln dolarów skorygowanej straty EBITDA i 571 mln dolarów straty netto, wobec odpowiednio 357,6 i 569,3 mln dolarów straty rok wcześniej. Funt slajdy po DUP mówi, że nie zgadza się z obecnym Brexit czynienia Według jego sprawozdania finansowego Sea w trzecim kwartale ub.r. Globalna wartość zamówień na Shopee wzrosła rok do roku z 16,8 do 19,1 mld dolarów.
Platforma kończy swoją działalność nad Wisłą. Shopee było nadal na minusie, przy czym skorygowana strata EBITDA zmalała z 638,8 do 495,7 mln dolarów. Strata na rynkach azjatyckich zmniejszyła się o 31 proc.
“Dziękujemy, że byliście z nami” — tymi słowami przedstawiciele Shopee kończą swój komunikat. Shopee to platforma sprzedażowa, na której można kupić przedmioty z kilkudziesięciu kategorii. Ubrania, elektronikę, kosmetyki, artykuły biurowe i wiele innych.
Nord Stream pozywa ubezpieczycieli po wybuchu gazociągu
Wzrosły też wydatki operacyjne – o 17,5 proc. Do 1,72 mld dolarów, mimo że nakłady sprzedażowe i marketingowe ograniczono o 19,1 proc. Shopee nie jest pierwszą znaną na świecie platforma handlu internetowego, która nie poradziła sobie w Polsce. Swoich sił nad Wisłą spróbował ebay. Początkowo nie pobierał opłat ani prowizji.
Wszystkie osoby dotknięte zmianami będą objęte wsparciem ze strony firmy – podkreśliła w oświadczeniu firmy przesłanym Wirtualnemedia.pl. Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. (RASP) jest zabronione.
Polski serwis zakupowy słynnej firmy kończy działalność
Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Ian Ho, szef polskiego oddziału Shopee, miał z kolei tłumaczyć, że zakończenie działalności w Polsce jest https://www.investorynews.com/zloto-dips-on-profit-podejmowanie-handel-niepewnosc-straty-cap/ związane z dużą niepewnością co do sytuacji makrogospodarczej. Za to pion rozrywki cyfrowej Sea (koncern poprzez spółkę zależną Garena produkuje i tworzy gry wideo, jego największym hitem jest „Free Fire”) zanotował spadek kwartalnych wpływów o 18,8 proc.
Od sierpnia firma wynajmowała biuro w wieżowcu w centrum biznesowym Warszawy. Obecnie Shopee jest największą platformą e-commerce w Azji Południowo-Wschodniej, odwiedzaną przez 343 mln użytkowników miesięcznie. Z komunikatu Shopee dowiadujemy się, co stanie się z zamówieniami, które zostały już złożone. Shopee stara się wybić tym, że przekazuje pieniądze sprzedawcy dopiero w momencie, w którym potwierdzimy otrzymanie przesyłki w dobrym stanie. W razie problemów pozostaje nam kontakt z pomocą techniczną – ale ten zapewne będzie odbywać się z Singapurczykami. Porównanie z Allegro nie bierze się jednak znikąd – sprzedawcy mogą bowiem otwierać swoje własne “sklepy” na tej platformie i sprzedawać swoje produkty.
Do 216,8 mln dolarów, a na pozostałych – o 16 proc. Dzięki intensywnym działaniom marketingowym Shopee szybko wskoczyło do ścisłej czołówki najpopularniejszych platform e-commerce w Polsce. Zanotowało 10,88 mln użytkowników, 26 minut i 52 sekundy średniego czasu korzystania oraz 36,64 proc. Więcej odwiedzających miały jedynie Allegro – 21,05 mln i Mediaexpert.pl – 13,5 mln (dane z Mediapanelu). Z drugiej strony Michał Tykarski, dyrektor działu rozwoju biznesowego Shopee w Polsce, jeszcze pod koniec grudnia udzielił Polskiej Agencji Prasowej obszernych wypowiedzi, mówił m.in. O planach platformy w nadchodzącym roku.
- Pomimo mocnej ofensywy marketingowej platforma nie utrzymała się w naszym kraju i kończy działalność.
- Za to pion rozrywki cyfrowej Sea (koncern poprzez spółkę zależną Garena produkuje i tworzy gry wideo, jego największym hitem jest „Free Fire”) zanotował spadek kwartalnych wpływów o 18,8 proc.
- Mają tutaj dużą konkurencję w postaci Allegro, AliExpress i Allegro, zatem tak mocny marketing był konieczny, by wbić się w świadomość klientów.
- — Śledzę działalność Shopee, od kiedy platforma pojawiła się w Polsce.
Na tym ostatnim rynku marketplace długo jednak nie zagościł — już w lutym 2022 r. Firma ogłosiła zakończenie działalności. W oświadczeniu dla agencji Bloomberga przedstawiciele Shopee nazwali swoją obecność we Francji “krótkotrwałym pilotażem”. Już miesiąc później, bo w marcu 2022 r., Shopee wycofało się z Indii. Zmuszona została do wyjścia z Indii w aurze podejrzeń o szpiegowanie na rzecz Chin.
Shopee wprowadza na swoją platformę Pyszne.pl, Spotify i Netflix. Firma rozwija ofertę gamingową
Mają tutaj dużą konkurencję w postaci Allegro, AliExpress i Allegro, zatem tak mocny marketing był konieczny, by wbić się w świadomość klientów. Przełożyło się to na pogłębienie straty operacyjnej z 1,14 do 1,83 mld dolarów i straty netto z 1,43 do 2,08 mld. Shopee.pl, czyli polska wersja platformy z Singapuru działa od ok. września 2021 r. Wyraźnie irytowała nas swoimi reklamami, szczególnie przeróbką “Baby Shark”, by w ostatnich miesiącach nieco przycichnąć. Okazuje się teraz, że powodem były plany zamknięcia. W polskim biurze platformy było zatrudnionych ponad 200 osób.
Shopee kończy działalność w Polsce. Co ze złożonymi zamówieniami?
A znajdziemy tam w zasadzie wszystko – od ubrań, przez kosmetyki, po…
Stwierdzono, że platforma stara się „koncentrować na najbardziej obiecujących dostępnych dla nas możliwościach rozwoju”. Dla Shopee takimi rynkami są te w Azji i Ameryce Łacińskiej, podkreśliła że widzi tam „silny długoterminowy potencjał wzrostu”. Ebay ogłosił nowe otwarcie na polskim rynku. Zastosowanie sztucznej inteligencji umożliwia udostępnienie całego portfolio ogłoszeń w języku polskim. Shopee to platforma singapurskiej firmy Sea Shopee, która ruszyła na podbój europejskiego rynku, zaczynając właśnie od Polski.
Kwartalne przychody platformy urosły o 39 proc. Do 1,6 mld dolarów, z czego te z głównych usług (czyli prowizji) o 54 proc. Do 1 mld, a z usług pozostałych (m.in. dodatkowych opłat od sprzedawców) – o 20 proc. Shopee wytrzymało w Polsce nieco ponad rok. Pomimo mocnej ofensywy marketingowej platforma nie utrzymała się w naszym kraju i kończy działalność. Koszty sprzedażnych uzyskania przychodów zwiększyły się o 14,8 proc.
Leave a reply